Panenky, ježibaba i časy císaře pána

Když je venku takové horko, že dokonce na koupališti může být nesnesitelně, lze se ukrýt v chládku muzea.
Východní Čechy - Muzeum zlomených srdcí, které mají jako první na světě v chorvatském Záhřebu, sice ve východních Čechách ještě není, ale i zde mohou lidé navštívit několik muzeí, jejichž sbírky se naprosto vymykají šedému průměru.

Muzeum perníku a pohádek najdete v perníkové chaloupce, což je bývalý lovecký zámeček v Rábech pod Kunětickou horou. Ježibaba peče perníčky a návštěvníci mimo jiné uvidí na tisícovku těchto sladkých laskomin z Pardubic, Podkrkonoší, Litoměřic a dalších míst Česka. "Nejvíc k nám přicházejí tuzemští turisté, a to především ze vzdálenějších koutů republiky jako z jižních Čech či severní Moravy, cizinců je méně," řekl ředitel muzea Luděk Šorm, jinak zkušený ježibabolog mající jmenování od jihočeského pohádkového krále Zdeňka Trošky. Zejména děti potěší skřítkové, strašidla a spousta dalších pohádkových atrakcí.

V srdci Českého ráje jen 500 metrů od hradu Trosky v Troskovicích se nachází první české Muzeum panenek a medvídků, které vzniklo před rokem. "Jeho otevřením se mi splnil dlouholetý sen. Nejlepším dárkem k prvním narozeninám je pak návštěvní kniha plná až dojemných zápisů a ocenění naší unikátní expozice. Potěšující je, že se dosud nenašel žádný nespokojený návštěvník. Hosté z Německa, Nizozemska, Polska, Velké Británie i dokonce z Ameriky, Mexika a Austrálie si pochvalují rozsah sbírky a její aranžmá," konstatovala majitelka tohoto soukromého muzea Naďa Šimková. Vystaveno je kolem tisícovky exponátů, přičemž sbírka panenek přibližuje ucelený přehled o vývoji jejich výroby. Medvědi jsou mladší. Děti si s nimi začaly hrát až kolem roku 1900. Expozici doplňují kočárky a nábytek pro panenky. Naďa Šimková sbírá panenky a medvědy od dětství a systematickému sběratelství se věnuje dvacet let.

Asi před deseti lety začal Rudolf Suk sbírat dobové reklamní cedule a inventář ze starých hospod a krámů z období rakousko-uherské monarchie. Výsledkem je Muzeum obchodu a kuriozit aneb Jak se žilo za císaře pána, které zájemci najdou v těsné blízkosti Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. "Expozice ukazuje v celé šíři, jak se asi před sto lety nejen žilo, ale také jedlo a pilo. Nyní speciálně vystavujeme, jak tomu bývalo v Podkrkonoší," uvedl majitel, jemuž se artefaktů z doby mocnářství a panování Františka Josefa I. podařilo časem shromáždit tolik, že sbírka je vskutku unikátní. Rudolf Suk si povzdechl jenom nad tím, že cestu do muzea bohužel nenaleznou mnozí z návštěvníků mířících do zoo.

Na okraji Českého ráje v Dětenicích vedle prohlídky zámku turisté vyhledávají originální pivovarnické muzeum, které přibližuje dobové interiéry například sladovny, bednárny či varny. Výroba piva zde byla obnovena podle starého receptu, takže lze ochutnat pěnivý mok takový, jaký pili naši praotcové

ELIŠKA SKOKANOVÁ
Deníky Bohemia 29.7.2006 str.5